Studenci o kierunku

Weronika Lewandowska

Mam na imię Weronika. Od prawie roku jestem absolwentką edytorstwa I stopnia na KUL-u (II stopnia NIESTETY jeszcze nie uruchomiono). Co się zmieniło w moim życiu przez te 3 lata studiów? Bardzo dużo! W edytorstwie odnalazłam swoją drogę poprzez rozwój moich zainteresowań na takich zajęciach, jak: Ortografia, Interpunkcja, Redakcja typowej książki, historia literatury różnych epok literackich i – tutaj coś zupełnie wyjątkowego – Grafologiczna lektura rękopisów. Edytorstwo zapewniło nam bardzo dużo praktycznych ćwiczeń, kształcących warsztat edytorski, dzięki czemu już w momencie ostatniej sesji zaproponowano mi wykonanie korekty nowej edycji krytycznej Dziadów w opracowaniu jednego z naszych Profesorów 🙂 Jeśli uwielbiasz literaturę, odnajdujesz radość i zabawę w pracy z rękopisami, Twoją pasją jest szukanie błędów w tekstach i odnajdujesz się w pasjonujących dyskusjach na tematy literacko-filozoficzno-wszelakie, to te studia na pewno są dla Ciebie! Poleca usatysfakcjonowana absolwentka.

Natalia Brosławska

Jestem absolwentką edytorstwa, o czym z dumą opowiadam innym. Składając dokumenty, nie do końca wiedziałam, co to edytorstwo i jakie tajemnicy w sobie kryje, ale okazało się, że dziedzina jest bardzo szeroka
i każdy miłośnik książek znajdzie w niej coś interesującego dla siebie. Przez trzy lata studiów poznałam świetnych ludzi, którzy potrafią natchnąć do działania i pokazać nowe, szersze horyzonty nauki. Kierunek daje wiele możliwości rozwoju ścieżki zawodowej i odkrywa zdolności, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Miłość do czytania książek oraz redakcja tekstów to jeszcze nie wszystko – na edytorstwie nauczysz się składu komputerowego, tworzenia grafiki do nich, a jeśli jesteś dociekliwy i chcesz pogłębić swoją wiedzę, możesz wybrać edytorstwo naukowe i zajmować się pracą nad rękopisami. Ja znalazłam tutaj swoją pasję i odkryłam, czego pragnę w życiu. To zdecydowanie był najlepszy wybór!

Julia Plichta

Jestem na pierwszym roku edytorstwa na KUL-u. O istnieniu tego kierunku dowiedziałam się chwilę przed końcem rekrutacji i wywróciło to moje wszystkie plany do góry nogami.Studia, które pozwalają na ciągle obcowanie z książkami? Stwierdziłam, że muszę spróbować swoich sił! Nie zawiodłam się – przeszłość przeplata się tu ze współczesnością. Pozwala to odkryć, co tak naprawdę nas fascynuje, i którą ścieżką chcemy podążać. Jednego dnia badamy oryginalne rękopisy Prusa, drugiego zaś wydajemy książkę w self-publishingu. Dostajemy pakiet praktycznych umiejętności, które pozwolą nam zarówno na pracę badacza, jak i redaktora w wydawnictwie. Niestraszne są nam też tajniki programów takich jak Adobe InDesign czy Photoshop. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy miłośnik książek znajdzie tu coś dla siebie!

Magdalena Dorosz

Od dwóch lat jestem absolwentką edytorstwa. W moim przypadku to był bardzo spontaniczny wybór. Nie wiedziałam, czego się spodziewać, o co w tym kierunku chodzi. Ale wybrałam i to była najlepsza decyzja w moim życiu. Głównie zaciekawiła mnie perspektywa pracy w redakcji, co jak się okazało jest tylko jedną ze ścieżek, którymi można podążać po tych studiach. Poznałam tam niesamowitych ludzi – nie tylko wśród studentów, ale także wśród prowadzących. Wiele zajęć jest prowadzonych przez praktyków, dzięki czemu nie dostajemy jedynie suchej teorii, ale mamy też pokaźną ilość zadań praktycznych. Odkryłam, że moja pasja do książek nie ogranicza się tylko do samej ich treści, ale również do ich składu. Edytorstwo jest kierunkiem wszechstronnym, pozwalającym na znalezienie tematu, który cię zaciekawi lub stanie się twoją pasją, pomysłem i sposobem na życie. Wybierając ten kierunek, między innymi poznasz podstawy grafologicznej lektury rękopisu, nauczysz się obsługi programu do składu książki oraz wykonywania redakcji, zdobędziesz wiedzę na temat literatury z różnych epok (w sposób zdecydowanie przyjemniejszy niż w okresie szkolnym), będziesz mieć możliwość rozczytywania rękopisów znanych polskich pisarzy i poetów, dowiesz się czym, jest edycja naukowa oraz nauczysz się, jak taką edycję przygotować od podstaw. Jest to niesamowite doświadczenie, wspaniała droga pełna przepięknych wspomnień.